Školský klub

Profil školy História školy

Profil školy

PROFIL ŠKOLY

Špeciálna základná škola Odborárska 2, Košice patrila od 1. 9. 1978 do vzdelávacej sústavy regionálneho školstva, ktoré riadilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Zriaďovateľom školy bol Okresný úrad Košice.

Rozhodnutím MŠVVaŠ SR č. 2018/6477:2-10H0 bola od 1. septembra 2018 zriadená Spojená škola, Odborárska 2, Košice s organizačnými zložkami: špeciálna základná škola, základná škola pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou a od 1. septembra 2019 boli zriadené aj triedy pre žiakov s vývinovými poruchami učenia.

Škola sa nachádza v Mestskej časti Košice – Sever. Neďaleko školy vedú hlavné komunikácie s množstvom dopravných spojov, takže je ľahko dostupná pre žiakov, zamestnancov a verejnosť z okolitých i vzdialenejších lokalít. Školu navštevujú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí  bývajú predovšetkým v Mestskej časti Košice – Džungľa, v lokalite Ťahanovce, ale aj v Centrách pre deti a rodinu – Mliečna ulica, Hurbanova ulica, Nižná Kamenica a v Krízovom centre. Viacerí žiaci dochádzajú aj zo vzdialenejších miest. Približne 90% žiakov je zo sociálne znevýhodneného prostredia. Škola je plne organizovaná s právnou subjektivitou.

Škola ponúka kvalitnú výchovu a vzdelávanie. Snahou je, aby úroveň vzdelávania, aj napriek niektorým spoločenským trendom, neklesala. V škole pracujú žiaci v popoludňajších hodinách pod vedením skúsených pedagógov v ŠKD a pod záštitou Súkromného centra Filia aj v záujmových útvaroch rôzneho zamerania. V nich majú možnosť rozvíjať svoje zručnosti a talent najmä v oblasti umenia a kultúry, zdravia a pohybu, pracovných činností a pri práci s počítačom.

Činnosť záujmových útvarov

V našej škole pracuje týchto  7 záujmových útvarov :

Informatický mladší

Informatický starší

Zumba

Šikovníček

Ruky rukaté

Čítame ssi hravo

Bystré hlavičky

Žiaci v nich pod vedením pedagógov trávia voľný čas v popoludňajších hodinách. Venujú sa športovej, kreatívnej a tanečnej činnosti. Záujmové útvary vznikli v spolupráci so Súkromným centrom voľného času Filia.

Autorka: J. Macková

• Spojená škola, Odborárska 2, Košice